• info@drrn.ir
  • 02833244054

بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) چیست؟

بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) چیست؟

تغییر رنگ های دندانی می توانند به صورت خارجی یا داخلی ایجاد شده و سبب بدرنگی دندان ها شوند. بلیچینگ سفیدکردن دندان ها دندانپزشکی زیبایی می باشد و تغییر رنگ های خارجی غالبا در اثر بهداشت دهانی نا نامناسب ، مصرف زیاد چای و قهوه و یا سیگار رخ می دهند اما تغییر رنگ های داخلی می توانند به دنبال علل مختلفی از قبیل افزایش سن، داروها ، پوسیدگی دندانی یا ضربات ایجاد شوند.

بیلیچینگ می تواند تمامی تغییر رنگ های داخلی و خارجی را تا حدی برطرف نماید.بلیچینگ سفیدکردن دندان ها به دندانپزشکی زیبایی مرتبط می باشد.

روش های بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)

بلیچینگ دندان ها در دو شکل office bleaching (سفید کردن در مطب ) و home bleaching (سفید کردن در خانه) قابل انجام است. در هر دو از مواد با پایه ی هیدروژن پراکساید استفاده می شود.

بلیچینگ در مطب: در این روش از غلظت های بالاتر هیدروژن پراکساید استفاده می شود دندان ها سریعا سفید می شوند  با این حال احتمال بروز حساسیت های دندانی در این روش بیشتر است. در این روش دندان ها در طی 3-1 جلسه زمان کلینیکی کاملا سفید می شوند. به علت اینکه دندان ها در طی این روش بسیار خشک می شوند این امر سبب سفیدتر به نظر رسیدن آنها می شود لذا بعد از آبگیری مجدد بواسطه ی قرارگیری در معرض بزاق و مایعات دهان رنگ آنها به میزان قابل توجهی برگشت می کند.

بلیچینگ در خانه:در این روش به واسطه ی کاربرد غلظت های پایین تر هیدروژن پراکساید در قالب مواد ایمن تر سفید کردن دندان ها در مدت طولانی تری حاصل می شود از جهت دیگر احتمال بروز حساسیت دندانی در این روش کمتر است. در این روش پس از قالبگیری از دندان ها در کلینیک یک تری (پوسته ی شفاف) برای دندان ها ساخته می شود که بیمار ژل بلیچ را در آن قرار داده و لازم است حداقل 4 ساعت در طول شبانه روز (کاربرد شبانه غالبا آسانتر است) آن را بر روی دندان ها قرار دهد. پس از 2 هفته غالبا دندان ها به رنگ مطلوبی میرسند اما اگر بیمار بخواهد دندان ها سفیدتر شوند می تواند مدت زمان بیشتری استفاده نماید. در این روش به علت اینکه دندان ها آهسته تر سفید می شوند پایداری سفیدشدگی حاصل بیشتر و برگشت آن کمتر است.

بهترین نتایج بلیچینگ زمانی حاصل می شود که بلیچینگ در مطب در ابتدا انجام شود و به دنبال آن بیمار با بلیچینگ در خانه درمان را ادامه دهد. با این حال چنانچه لازم باشد پس از بلیچینگ، دندان ها ونیر شوند لازم است 2-1 زمان پس هر اتمام هرنوع بلیچینگ سپری شود تا رنگ دندان ها کاملا ثبات یابد.

حساسیت دندانی در  حدود 75% بیماران تحت درمان بلیچینگ رخ می دهد و امری بسیار شایع است. در صورت وقوع می توان موارد زیر را انجام داد:

  1. می توانید دفعات کاربرد ژل یا مدت زمان کاربرد آن را کمتر کنید. (مثلا به جای هر شب به صورت یک شب درمیان استفاده کنید)
  2. از مواد ضدحساسیتی که دندانپزشک در کنار درمان به شما توصیه میکند استفاده نمایید. (خمیر را در تری قرار داده و به مدت 15-10 دقیقه بر روی دندان ها قرار دهید)
  3. در صورت حساسیت بسیار شدید غلارغم قطع درمان می توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده نمایید.
  4. در صورا انجام مراحل فوق و تداوم مشکل حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
در طی دوران بارداری و شیردهی ترجیحا بهتر است درمان بلیچینگ انجام نشود.

جهت دریافت وقت مشاوره کلیک نمایید

دیدگاه خود را بنویسید

با ما همراه باشید

به روزترین مطالب دندانپزشکی

ساعت کاری مطب

شنبه تا چهارشنبه - 21:00 - 16:00